بخاری

می توان سوخت اگر امر بفرماید عشق...

بخاری

می توان سوخت اگر امر بفرماید عشق...

بخاری

حالا پاییز است
من سردم است
این «دوستت دارم»
کلمات کدام فصل اند؟
(م.مؤید)


+ نوشته های بخاری وقف عام شده اند.
شما هم در این وقف سهیم باشید؛
بخوانید و به نیت وقف منتشرش کنید.

نقشه

اوّلا؛

آن یکی مناسبت، روز «زن» نیست و روز «مادر» است؛ میلاد حضرت فاطمه (س) و روز تکریم مقام مادر. همچنان که در کنارش میلاد حضرت علی (ع) روز «پدر» است؛ نه روز «مرد». و همچنانکه سومین یکشنبه ماه ژوئن، روز جهانی «پدر» است (yon.ir/QS78B) نه «مرد»؛ و ـ به تاریخ تقریبا رایج ـ دومین یکشنبه ماه مه، روز جهانی «مادر» است (yon.ir/XOEHq)؛ نه «زن». حالا دلیل این را که چرا چندسالی است برخی تقویم‌ها به جای پدر و مادر از مرد و زن استفاده می‌کنند نمی‌دانم. احتمال می‌دهم این باشد که جمع کثیر مردم خواسته به بهانه‌ای برای همسر ـ چه فرزند دار و چه بی فرزند ـ هدیه بخرد، ادبیات رایج به مرور تغییر کرده و حالا به نوشتار رسیده است. وگرنه تا قبل ترها که یادم هست کسی به مردی تبریک نمی‌گفت چون مرد است! یا به زنی چون زن است! (و اساساً زن یا مرد بودن محض، چه جایی برای تکریم دارد مثلا؟! بگوییم آفرین که زنی! دمت گرم که مردی!) همه‌مان بر اساس یک قانون مشخص ذهنی می‌دانیم که قضیه «جنسیت» نیست؛ قضیه «نقش و جایگاه» متفاوتی است که نسبت به دوران مجردی تغییر کرده است.

ثانیا؛

نقش و جایگاه دختر خانواده بودن به وضوح، جدای مادر خانواده بودن است. فضای دخترانگی جدای از فضای تأهل یا مادرانگی است. و دلیل این تفاوت، دوشیزگی نیست؛ تفاوت نقش است. این را هر «عاقلی» می فهمد؛ البته هر عاقلی که نگاهش به همه چیز عالم، جنسیت زده نباشد...

ثالثا؛

فاطمه معصومه (س) اگر تکریم می‌شود و روزش می شود روز «دختر» بخاطر مقام خاص ایشان است. چون فاطمه معصومه (س)

+ هم دختر خانواده بود و دخترانگی‌اش را داشت (که عزیز دردانه پدر و برادر بود و در وصفش تا امام‌های بعدی هم ذوق کرده‌اند و او را به صفات مختلف و حتی شبیه به حضرت زهرا (س) خوانده‌اند)

+ هم نقش سیاسی داشت (که وقتی برادرش، امام مسلمین، بخاطر دندان طمع مامون در خلافت، به مشکل برخورد و نامه ای به خواهر نوشت، کوله بارش را جمع کرد و در سفر هم دقیقا از مسیری رفت که برادر به دلایل سیاسی نمی توانست قدم بگذارد، و تمام مسیر را به رفع شبهات دینی و سیاسی در میان مردم پرداخت)

+ هم نقش اجتماعی داشت (و توانسته بود آن زمان در نوع خودش کمپین freemyImam# راه بیندازد!! و حتی چنان نفوذ داشته باشد که کاروانی جمع کند و به سمت طوس مسافرشان کند)

+ و هم نقش اعتقادی و دینی داشت (که گاهی در نبود پدر، امام هفتم معصوم، پاسخ تمام سوالات دینی مردم را می داد؛ که اهل علم دین می دانند چنین کاری فقط از معصوم برمی‌آید... و پدر در وصف این عمل قربان صدقه برود و بگوید «پدرش به فدایش باد...»)

+ و از همه این ها مهم تر، تمام این ویژگی ها را در جامعه ای قطعاً با محدودیت های بیشتری نسبت به زمانه ما گرد هم آورده بود.

این می شود «دختر». این می‌شود «دخترانگی». که کامل باشی در عین حیا؛ که تاثیرگذار باشی در عین محدودیت. این‌ها می‌شود آن چیزی که روز دختر را برایش نامگذاری کرده‌اند. و الا آن مغز که بر طبل «باکرگی» می‌کوبد (و سال به سال روز دختر، صدای طبلش بلندتر!) راستش نگاه خودش از همه جنسی‌تر و جنسیتی‌تر است...

روزتان مبارک دخترهایی که «دخترانگی»تان افتخارتان است.

 

 • ...:: بخاری ::...

نظرات  (۱۲)

 • سایه بیداری
 • با سلام و درود :

  جناب بخاری عزیز
  همه را دیدید و با اولا و ثانیا و ثالثا ها فرمودید
  الا آن چیزی را که می بایست می دیدید و می گفتید
  که ندیدید و نگفتید .
  انتظاری هم ندارم که بگویید
  زیرا حتم دارم که اصلا نمیتوانید ببینید که بگویید .
  ...............
  در هر حال درد ما ،
  درد گنجاندن طریق صحیح تقویم عربی در تقویم ایرانی نیست
  که دنبال درمانش باشیم .
  درد ما بی تقویمی محض ماست .
  که شما نه آن را می بینید و نه می توانید که ببینید .
  زیرا هیچ نگاه محدودی
  قادر به دیدن نامحدودها نیست .
  با آرزوی توفیق روز افزون برای حضرت عالی .
  پاسخ:
  سلام علیکم و درود بر شما باد.
  برای خودم و شما از خدا میخوام که از محدودیتهای بیجا آزادمون کنه و به محدودیت خودش دربیاره. که محدود به بی نهایت شدن عین آزادیه.
 • بلوط خانوم
 • سلام
  خدا خیرتون بده که توضیح دادید. استفاده کردیم. 
  پاسخ:
  سلام بلوط خانوم. خدا کنه ب درد کسی بخوره.
  سلام
  دقیقا بعضیا واقعا نمی خوان بفهمن دختری نقش است.
  پاسخ:
  سلام بر شما.
  متاسفانه. شاید چون ظریف است و ظرافت و پیچیدگی اش را حوصله نمی کنند. چون از بی قیدی شان می کاهد.
  درمورد کمپین آن حضرت میشه بیشتر توضیح بدین در یه پست مجزا؟
  پاسخ:
  چ جالب ک تو فکر خودمم بود. شاید از پسش بربیام و بنویسم.
  بله دختر هستند 
  چه ازدواج کرده چه نکرده 
  دختر بودن یک نقش است. قبول. 
  ولی خب ما جرات نداریم به رفیق های ازدواج کردمون بگیم دخترک بیست و چن ساله ی بابا روز تو هم مبارک 🙈 قبول کنیم باگ هایی هم وجود داره!  و قالب جامعه دختر بودن فیزیکی مد نظرشونه !!
  قالب مردم ایران راه میوفتن این روز رو به دخترای فیزیکی تبریک میگن!!!! 0_0 و این خیلی زشته توو سال 2018 .  دختر بودن به نوبه ی خودش بد نیست ها!  عقیدمونه :) اما تبریکش دیگه ضایع است  و کاملا خصوصی! 

  و اینکه گفتین فضای تاهل با دخترانگی فرق میکنه به نظر من این بخش یه رشد فردیِ و ممکنه بی ازدواج هم به وجود بیاد اینجوری که دخترهای جوان نو عروس همچنان دخترانگی های شخصیتی دارن و دخترهای جوان ازدواج نکرده و سی و چند ساله گاها دارای ویژگی های شخصیتی زنانگی شدن :) 
  دیدی پس بحث فیزیکی است!  چون ما روز دختر رو نمیریم به نو عروس دارای دخترانگی تبریک بگیم!رک: چون اعتقاد داریم دختر نیست 0_0 
  تاسف بار نیست اینجور تقسیم شدنمون! !!! 
  پاسخ:
  فکر می کنم تصویر شما درباره دخترانگی، شباهت بسیاری به تصویر مرسوم از دخترانگی دارد. دخترانگی شیطنت های لوس و صورتی پوشیدن و پاستیل دوست داشتن و امثال اینها نیست. که خانه شوهر هم اینها را داشته باشد. دختری، مثل مادری، مثل پدری، نقش است. دارای تعهدات و وظایف و نیازمند درک خاص از این تعهدات و وظایف. تعریف دختر با این حساب، با تعریف خانمی که همسر دیگری شده متفاوت است. پس خانم همسر نمی تواند دخترانگی داشته باشد. بلکه همسرانگی و مادرانگی دارد. مثل پسرانگی که با پدرانگی تفاوت دارد.
  مامان من روز دختر رو به همه ی خاله های متاهلم تبریک گفت . همیشه  روز دختر میگه منم دختر بابامم دیگه :) حتی من خودم هم به مامانم تبریک گفتم:) 
  پاسخ:
  منم به شما تبریک میگم! :)
 • هانیه شالباف
 • کاملن درست و به‌جا و مفصل نوشتین. 
  واقعن فهم این مطلب خیلی سخته یا اونا خودشون رو زدن به نفهمیدن؟!

  پاسخ:
  خدا همه ما رو از هر مرتبه ای از جهل دربیاره.
 • پلڪــــ شیشـہ اے
 • :) احسنت.
  پاسخ:
  الحمد
  کتاب یا منبعی درباره زندگی حضرت معصومه(س) معرفی میفرمایید که به زندگی و فعالیت های سیاسی اجتماعی مذهبی شون پرداخته باشه؟
  ممنون
  پاسخ:
  انچنان کتاب خاصی نداریم متاسفانه. معمولا بیشتر به کرامات بسنده شده. ولی یه کتاب اقای اشتهاردی دارن. یه کتاب هم آقای حکیمی. سری بزنید خوبه تو کلیات لااقل در حد تورق. (اسم کتب دقیقا خاطرم نیست ولی خب کلیدواژه های حضرت معصومه و نام نویسنده قطعا نتیجه رو می‌رسونه)
  جان کلامت رو فهمیدم و گرفتم چی می خوای بگی
  ولی خود متنت خیلی جای اتکا نداره و پر از مغلطه ست

  با این حال با تاخیر میلاد حضرتش بر تو مبارک :)

  راستی سلام بعد از مدت ها :)
  پاسخ:
  سلام و جالبه همش فکرتم!
  مبارک ب شما هم!
  کحاش مغلطه است مثلا؟ :////
  اگر منظورت اینه که «غلط داره» خب یه بحثی،ینی میشه روش بحث کرد. ولی «مغلطه»؟! مغلطه ی کار عمدیه خب! الان من مغلطه کردم؟! :/
  ب.ر.ب.ب
  همه مملکت درست بوده امسال ما لنگ دخترانه ایم
  ماکه البته خودمون خوشیم
  اینام که البته مهمه
  ولی با خبر سکه 4تومنی که الان بهم رسیده
  یکم مگسی شده عصابم!
  پاسخ:
  درست کردن وضع دلار از من برنمی‌آد. ولی دخترانه شاید بربیاد. تلاشمو میکنم.
  واقعا حالم از اینایی که ادعای روشن فکری شون میشه و از تبریک روز دختر ب دلایل مسخره تفره میرن و اعلام تنفر میکنن بهم میخوره. من ک تا دنیا دنیاست دختر بابا مامانمم هستم حتی الان که مادرم باز هم به این مناسبت تبریک شنیدم ازشون
  پاسخ:
  :))))
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی